2008-09-30 00:00:00

PREKINI LANAC
 
 
UNICEF je u suradnji s Hrabrim telefonom pokrenuo akciju Prekini lanac! s ciljem zaustavljanja elektroničkog nasilja među djecom
Posljedice nasilja koje se dešava u virtualnom svijetu, putem interneta i mobitela, mogu biti itekako stvarne i zato je važno pokazati djeci kako na odgovoran način trebaju koristiti nova komunikacijska sredstva, rekla je predstojnica Ureda UNICEF-a za Hrvatsku Tanja Radočaj na konferenciji za novinare u sjedištu hrvatskog UNICEF-a .

Akciju podupire UNICEF-ov ambasador dobre volje Slaven Bilić te u video-spotu, što će se besplatno prikazivati na Hrvatskoj televiziji, poručuje djeci da ne prosljeđuju zlonamjerne poruke.

U UNICEF-ovoj akciji sudjeluju i tri mobilna operatera u Hrvatskoj, a slanjem poruke Prekini lanac! na broj 66456 svi građani mogu, do 30. rujna, dati svoj glas potpore i donaciju od tri kune (3,66 kuna s PDV-om).

Voditeljica stručnih i znanstvenih programa Hrabrog telefona Gordana Buljan-Flander je naglasila da djeca moraju znati kako mobiteli i internet podržavaju njihovu socijalizaciju, ali mogu biti i alat za elektroničko zlostavljanje.

Dijete je ranije s igrališta moglo otići i tako izbjeći nasilje, a danas to nije slučaj jer zlostavljanje mobitelom ili internetom ima 'širu publiku' i može se nastaviti u podne i u ponoć, navela je Buljan-Flander.

Naglasila je kako takvo nasilje ne smije ostati nekažnjeno iako je počinitelj nerijetko anoniman, ali i naglasila važnost preventive kako do takvog ponašanja ne bi niti došlo.

Kao što roditelji uče djecu kako prijeći cestu, tako ih moraju podučiti i pravilima ponašanja u elektroničkom komuniciranju, poručila je Buljan-Flander.

Prve poruke podrške akciji poslali su sa svojih osobnih mobitela predstavnici mobilnih operatera u Hrvatskoj te svi sudionici konferencije za novinare pozivajući sve da podrže akciju kao što su to činili i prije pet godina kada su dali podršku akciji Stop nasilju među djecom iz koje je izrasla i akcija Prekini lanac!.


Osnovna škola Gruda