Upis u prvi razred

Vještine koje dijete treba ovladati prije polaska u školu

Grafomotoričke vještine:

Grafomotoričke vještine potrebno je razviti u potpunosti kako bi dijete bilo spremno savladati vještinu pisanja jer je velik broj aktivnosti u školi vezan uz pisanje (prepisivanje s ploče, pisanje diktata, sastavaka i ispita).

Na dobro razvijene grafomotoričke vještine misli se na razvijenu fleksibilnost ručnog zgloba, šake i prstiju, pravilan troprsti hvat olovke te jasnu liniju adekvatnog pritiska.

Po dolasku u školu dijete mora precrtati krug, kvadrat, trokut i romb, po uzorku može povlačiti ravne, kružne i valovite linije od točke do točke ili od crte do crte te može napisati svoje ime velikim tiskanim slovima.

Predmatematičke vještine

Predmatematičkih vještina je upoznavanje djeteta s pojmovima koji će mu biti potrebni za razumijevanje i svladavanje matematike u školi. Dijete pred polazak u školu može brojati do 10 te brojati unatrag od deset.

Razumije pojmove više, manje, oduzmi i dodaj te pojam skupa. Određuje što sve spada u neki skup, a što ne, što znači da može klasificirati predmete po obliku, veličini, težini i boji. Uspoređuje dva skupa određujući gdje ima više, a gdje manje elemenata te zna da se dodavanjem skup povećava, a oduzimanjem smanjuje. Povezuje brojku uz količinu (npr. zna da brojka 8 označava osam elemenata) te može uspoređivati predmete koristeći pojmove duži-kraći, veći-manji, deblji-tanji, širi-uži i slično.

Predčitalačke vještine

Tijekom predčitalačkog perioda dijete razvija vještine koje su preduvjet tečnom čitanju i pisanju. Ta vještina se naziva fonološka svjesnost, a odnosi se na djetetovu sposobnost prepoznavanja i tvorbe rime, slogova, prepoznavanje kojim glasom počinje i završava zadana riječ, imenovanje riječi na zadani glas, prepoznavanje je li zadani glas na početku zadane riječi, na kraju ili u sredini, rastavljanje riječi na glasove kao i stapanje riječi prema zadanom nizu glasova.

Govor i jezik:

Govor predstavlja važan dio ljudske komunikacije i osnovu za razvoj djetetovog mišljenja. Pred polazak u školu dijete pravilno izgovara sve glasove i pravilno se gramatički izražava (jednina i množina, zamjenice, rod, padež). Zna verbalno objasniti što je zadani pojam i reći čemu služi, od čega je napravljen i slično. Uočava sličnosti i razlike te razumije uzročno-posljedičnu vezu. Može prepričati kraći događaj ili priču pravilnim redoslijedom.

Vremenski i prostorni odnosi

Dijete do polaska u školu razumije prostorne odnose: gore, dolje, ispred, iza, na, u, ispod, iznad, između i pokraj. Usvojilo je orijentaciju na tijelu (desna/lijeva ruka, desna/lijeva noga i slično), u prostoru (što je desno, a što lijevo od njega) i na papiru (što je na desnoj, a što je na lijevoj strani papira). Zna odrediti koje je doba dana te razumije vremenske odnose prije i poslije. Poželjno je da dijete poznaje dane u tjednu i godišnja doba te da se zna orijentirati u odnosu na jučer, danas i sutra.

Emocionalna i socijalna zrelost

Djetetova spremnost za školu ovisi i o emocionalnoj zrelosti. Emocionalna zrelost znači da dijete ima primjerene emocionalne reakcije, može kontrolirati svoje ponašanje te odgoditi zadovoljenje vlastitih želja i potreba.

Uz emocionalnu zrelost veže se socijalna zrelost. Socijalna zrelost pak uključuje uspješno uspostavljanje kontakta i suradnje s vršnjacima te prilagodbu na društvene norme. Socijalni i emocionalni razvoj djeteta podrazumijeva da dijete ima sposobnost razumjeti vlastite i tuđe osjećaje, da nauči kontrolirati ponašanje i emocije, prilagoditi se okruženju s drugom djecom, stječe povjerenje i gradi način komunikacije s djecom i odraslim osobama. Socijalno razvijeno dijete razvija osjećaj samokontrole, pažnje i koncentracije i poštuje pravila koja određuju razne igre. Jedan od važnih preduvjeta za uspješan početak školovanja jest i samostalnost i briga o sebi.

Dijete bi trebalo biti samostalno u samozbrinjavanju (odijevanje, obuvanje i izuvanje, hranjenje, korištenje toaleta) te znati svoje ime i prezime, adresu te imena i zanimanja ukućana.Izvor: https://badabum.hr/?utm_source=vecernji&utm_medium=pr&utm_campaign=upisi-u-skolu

objavio: Administrator   datum: 11. 4. 2022.